czcionka normalna czcionka +1 czcionka +2
Dzisiaj jest wtorek, 19 luty   
Wyślij kwiaty Wyślij kwaity
><img src=

Tajemnica najbardziej pomarszczonych psów rozwiązana 15/01/2010

Tajemnica najbardziej pomarszczonych psów rozwiązana Naukowcy znaleźli gen, który jest odpowiedzialny za to, że shar-pei to najbardziej pomarszczona rasa psów na świecie - informuje najnowszy numer tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Genetycy zainteresowali się psami, ponieważ - jak napisali w swym artykule - "współczesny pies domowy (Canis lupus familiaris) stanowi najdłużej trwający eksperyment w historii ludzkości".
Na świecie istnieje dziś ponad 400 genetycznie odrębnych ras psich. Większość z nich powstała zaledwie kilkaset lat temu, chociaż pies towarzyszy ludziom już od ok. 14 tys. lat. Mimo tak krótkiego czasu od momentu powstania poszczególnych ras, różnią się one między sobą wyglądem, fizjologią i zachowaniem.

Badania genetyczne to sposób, by sprawdzić, co dokładnie stoi za owymi różnicami. Podjęli je dr Joshua Akey i jego koledzy z University of Washington w Seattle, którzy przebadali pod względem genetycznym psy należące do 10 ras.

Znalazło się między nimi 50 przedstawicieli rasy shar-pei, znanej z pomarszczonej skóry. Część badanych shar-pei była pomarszczona, pozostałe należały do "gładkiej" odmiany tej rasy (szczeniaki obu odmian mogą urodzić się nawet w jednym miocie).

Naukowcy ustalili, że za "nadmiar skóry" u pomarszczonych shar-pei odpowiada mutacja genu HAS2. Gen ten jest związany z produkcją substancji związanej z budową skóry, kwasu hialuronowego.

U ludzi mutacja tego samego genu (występująca niezwykle rzadko) również prowadzi do nadmiernego marszczenia się skóry. Wiele odkryć dokonanych podczas badań genetycznych psów może też pomóc ustalić, jakie geny powodują choroby również u ludzi.

oprac.KC HappySenior.pl ,żr.PAP - Nauka w Polsce