czcionka normalna czcionka +1 czcionka +2
Dzisiaj jest poniedziałek, 17 grudzień   
Wyślij kwiaty Wyślij kwaity
><img src=

Badania biometryczne i siedliskowe słowików 10/05/2009

Badania biometryczne i siedliskowe słowików

"Obrączkowane i mierzone będą samce słowików szarych i rdzawych. Badania mają pomóc w stworzeniu właściwego systemu ochrony słowików" - poinformował PAP Paweł Dolata z Południowowielkopolskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, której członkowie pomagają czeskim naukowcom.

Według Dolaty badania obu gatunków ptaków prowadzone są w Czechach, Finlandii, Hiszpanii i od niedawna także w Polsce. Obejmują one m.in. ocenę wymagań siedliskowych oraz kondycję samców i jej wpływ na ich śpiew. Wyniki badań posłużą do lepszego poznania obu gatunków w poszczególnych krajach i stworzeniu im lepszej ochrony - mówi Dolata.

Uważa on, że zaletą badań w Polsce jest występowanie na większości terytorium obu gatunków ptaków. "W Czechach i Hiszpanii gniazduje tylko słowik rdzawy, a w Finlandii - tylko słowik szary" - dodał przyrodnik.

Łapane i obrączkowane są tylko samce słowika. Wykorzystuje się do tego sieci ornitologiczne. "Z magnetofonu odtwarzany jest śpiew słowika, na który samiec bardzo reaguje. Ptak rusza przepędzić rywala i wtedy zwykle wpada w naszą sieć" - wyjaśnił Dolata. Poinformował, że wykorzystywane są też rozkładane na ziemi pułapki z larwą owadów.

Słowik podlega ścisłej ochronie. Objęty jest Dyrektywą Ptasią Unii Europejskiej, która nakłada obowiązek jego ochrony. "Podstawą tej ochrony są rzetelne badania naukowe" - powiedział Dolata.

Słowikom zagraża w Polsce utrata siedlisk na osuszanych dolinach rzecznych i likwidowanych zaroślach oraz zadrzewieniach lęgowych w okolicach rzek.

oprac.MC HappySenior.pl

żr. PAP -Polonia dla Polonii ,foto Autor: Tomasz Tańczuk www.Polska.pl