czcionka normalna czcionka +1 czcionka +2
Dzisiaj jest wtorek, 19 luty   
Wyślij kwiaty Wyślij kwaity
><img src=

IV Dni Węgrzyna & CK Wino 22/05/2012

IV Dni Węgrzyna & CK Wino

Czwarty festiwal win i kuchni krajów CK Monarchii odbędzie się w dniach 24-27 maja 2012 na Małym Rynku w Krakowie. Licząc wszystkie dotychczasowe edycje będzie to już festiwal piąty, bo całkiem niedawno miały miejsce pierwsze „Dni Węgrzyna" we Wrocławiu, ale licząc tylko edycje krakowskie - czwarty. Tak czy inaczej - idea się rozrasta!

W Krakowie pojawią się wina węgierskie, austriackie, chorwackie, słoweńskie, morawskie, rumuńskie, polskie oraz - po raz pierwszy na ekranie - wina słowackie.
A ponadto: sery z kozy i z krowy, wędliny ekologiczne i tradycyjne, bardzo wonne austriackie sery, oscypki, kiełbasy z grilla, węgierskie kiszonki, słoniny, boczki i papryki, pierogi, placki ziemniaczane, pierniki, słodycze, miody pitne i stałe. Pojawi się węgierski langosz, czeski trdelnik i wiele innych produktów smacznych, dziwnych i ciekawych.

Będzie można kupić wyroby ceramiczne i z drewna, srebra, biżuterię, szkło malowane, świece artystyczne. Kandydatów na urystów skuszą propozycje wyjazdów do wód, do win i w góry - Czesi i Węgrzy prezentować będą swoje atrakcje. Ponadto warsztaty dla dzieci, czyli moment wytchnienia dla matek - bo przecież w sobotę Dzień Matki.

Festiwal trwać będzie cztery dni, od czwartku do niedzieli, od południa do północy na Małym Rynku. Liczne koncerty i atrakcje, od kapel cygańskich po rock.

W tegorocznym święcie win z CK Monarchii wezmą udział:

Austrovin www.austrovin.pl
Bordom www.bordom.eu
DAC www.dac.net.pl
Dionizos www.dionizos.com
Domus Vini www.domusvini.pl
Miasto Win www.miastowin.pl
Prados www.prados.pl
Przednie Wina www.przedniewina.pl
Rema Trade www.rema-trade.pl
Salus International www.salusint.com.pl
Vinarin www.vinarin.pl
Winnacja www.winnacja.pl
Wine Fashion www.winefashion.pl
Winnica www.winnica.krakow.pl
Winoman www.winoman.pl

oraz

Czech Tourism www.czechtourism.com
Narodowe Przedstawicielstwo Turystyki Węgierskiej www.wegry.info.pl
Dar-Art - kuchnia polska
Dwa Bratanki - langosz i inne smakołyki węgierskie
Exclusiv - sery austriackie
Gospodarstwo Ekologiczne Figa www.serykozie.pl
Jasiołka (Dukla) www.jasiolka.com
Łysoń - miody pitne i naturalne www.lyson.com.pl
Polakowski - kuchnia tradycyjna www.polakowski.com.pl
Viola - oscypki grillowane i na zimno
Węgierskie Specjały - kiszonki i wędliny (mangalica!) www.wegierskiespecjaly.pl
Patronaty, media

Honorowe patronaty objęli: Prezydent Miasta Krakowa, Ambasada Republiki Węgierskiej, Ambasada Republiki Czeskiej, Konsulat Generalny Republiki Słowackiej oraz Konsulat Generalny Republiki Austrii.

Patronaty medialne: Coigdzie.pl, Dziennik Polski, Etnosystem.pl, Gastronauci.pl, Klubleniwca.pl, Magiczny Kraków, Salon24.pl, Stoliczku.pl, Vinisfera.pl, Wino w Krakowie. Współpraca redakcyjna: RMF Classic. Opieka medialna: Karnet.pl

Partnerzy projektu: Archus Design, Austrian Wine, Czechtourism.com, Mondial Assistance, Wegry.info.

Poprzednie edycje

W czerwcu 2009 odbyły się pierwsze Dni Węgrzyna, w których wzięli udział winiarze z całych Węgier i ich polscy importerzy. Wino, jedzenie i węgierska muzyka przyciągnęły około 15.000 osób. Sprzedano ponad 2.100 butelek wina.
W roku 2010 formuła kiermaszu została rozszerzona, objęła wina z całej dawnej CK Monarchii - było to pierwsze CK Wino. Oprócz winiarzy pojawili się producenci serów. Odbył się konkurs na hasła sławiące węgrzyny. Zwyciężyło „Ach cóż za marka, wino kadarka", ale jurorów szczególnie wzruszył pewien osiemdziesięciolatek hasłem: „Najlepsze są wina węgierskie, daję słowo harcerskie!" Pojawiło się około 20.000 osób, sprzedano ponad 4.300 butelek wina, 1.500 kiełbasek z grilla, 22 butelki oleju z pestek dyni oraz 7 sadzonek winorośli.

W maju 2011 odbyły się „III Dni Węgrzyna & CK Wino". Tym razem obchodziliśmy 100 rocznicę urodzin literackiej postaci Józefa Szwejka (pierwszy tekst o dobrym wojaku ukazał się w maju 1912 roku). Do Krakowa przybyła ekipa Szwejków z Twierdzy Przemyśl, na miejscu gości witali red. Leszek Mazan oraz panowie oficerowie 13 Pułku Piechoty „Krakowskie Dzieci". Mimo ulewnego deszczu sprzedano tyle wina, że trudno zliczyć. Samych sadzonek winorośli rozeszło się sztuk 56. Licznie zgromadzona PT Publiczność nie chciała się rozejść do domów i prosiła o więcej.

oprac.HS.pl,żr. www.vinisfera.pl Informacja prasowa