czcionka normalna czcionka +1 czcionka +2
Dzisiaj jest wtorek, 19 luty   
Wyślij kwiaty Wyślij kwaity
><img src=

Senior na wakacjach – jak nie dać się oszukać? 06/02/2017

Senior na wakacjach – jak nie dać się oszukać?

Zamiast pięknego hotelu – obskurny budynek z brudną pościelą. Zamiast rozluźniającej kolacji w restauracji – skradziony portfel. W końcu, zamiast cennej pamiątki z dalekiego kraju – beznadziejnej jakości bubel za wysoką cenę. Takie doświadczenia mogą nie tylko zepsuć wakacje, ale wręcz zmienić je w koszmar. Jak nie dać się oszukać? Na co zwracać uwagę?

Wakacje to dla wielu firm synonim przypływu gotówki – i nie w tym niczego złego. Problem polega na tym, że pośród wszystkich uczciwych przedsiębiorców z branży turystycznej znajdują się także złodzieje i oszuści. Zepsuj im humor i nie pozwól zrujnować sobie kilku wymarzonych dni odpoczynku. Oto, jak bronić się przed kradzieżą i oszustwem.

Planowanie podróży.

Jedną z pułapek, w którą „lubimy” wpadać, jest całkowite zawierzenie biurom podróży – liczymy na to, że wszystkie ich zapewnienia są prawdziwe, a posiadająca małą siedzibę firma musi być prawdziwa. Lubimy myśleć, że skoro trafiamy na wspaniałą promocję, to raczej z powodu własnego szczęścia, niż próby oszustwa. Niestety, nadzieje te bywają płonne, a za brak czujności z naszej strony zapłacimy zepsutymi wakacjami. Co więc robić?

sprawdź opinie wybranego biura podróży

Nie ma większego znaczenia to, czy kupujesz wakacje online, czy w siedzibie firmy. Zanim podpiszesz cokolwiek albo po prostu kupisz przez Internet, poczytaj o danym biurze. Całkowity brak opinii może świadczyć o podejrzanie świeżej firmie – nie ryzykuj.

·        wybierz biuro funkcjonujące od lat

Istnieje o wiele mniejsza szansa, że zostaniesz oszukany/-a, jeżeli zdecydujesz się na biuro o dobrej renomie i funkcjonujące od np. 5 czy 10 lat.

·        sprawdź dane firmy

Jeżeli biuro prowadzone jest przez spółkę, to jej dane znajdziemy w KRS (Krajowy Rejestr Sądowy). Dane firmy prowadzonej przez osobę fizyczną będą z kolei znajdowały się w CEIDG. Co więcej, warto zadzwonić do Urzędu Marszałkowskiego i zapytać, czy firma jest zarejestrowana w wydziale turystyki danego województwa.

·        przeczytaj umowę – dokładnie!

Podpisując umowę, zwracaj umowę na drobne nieścisłości – to właśnie one dają nieuczciwym firmom pole do działania. Przykład? „Bliska odległość do plaży” – dla seniora bardzo istotne może być to, aby plaża znajdowała się nie dalej, niż 50 metrów. Jednak biuro podróży „bliską odległość” może interpretować jako 700 m. Domagaj się szczegółów i zapisania ich w umowie – mowa między innymi o szczegółach wyżywienia, zapewnionych atrakcjach, dokładnym czasie wyjazdu i powrotu. Sprawdź także, czy umowa uwzględnienia wszystkie opłaty.

Bardzo ważne jest to, aby sprawdzić, za jakie szkody wczasowicza odpowiada biuro. Mówiąc inaczej, dokładnie sprawdzamy warunki ubezpieczenia.

Absolutnie największym błędem jest zakup wycieczki bez dokładnego przeczytania umowy lub z jej pobieżnym tylko „przeglądnięciem”. Nie daj się „zagadać” i nie poddawaj się sugestii, że czytanie zajmie ci dużo czasu. Zduś wrażenie, że skoro czytasz umowę, to jesteś przewrażliwiony i traktujesz innych jak oszustów. Jeśli nie masz czasu – zabierz umowę do domu i tak przeczytaj na spokojnie – analizując wszystkie szczegóły.

2.     W trakcie wakacji.

·        porównuj ceny towarów

Zanim cokolwiek kupisz – w sklepie czy na głośnym straganie, porównaj cenę u innych sprzedawców. Co ważne, dokładnie obejrzyj dany przedmiot – unikaj kupowania pod wpływem emocji. Jeśli sprzedawca wyraźnie próbuje odciągnąć cię od dokładnego przyglądnięcia się rzeczy, którą chce sprzedać – to zły znak.

·        licz resztę

Jeżeli masz odruch wrzucania reszty do portfela bez jej uprzedniego liczenia – pozbądź się go (najlepiej w ogóle, nie tylko na wakacjach). Wakacyjny sprzedawcy tylko na to liczą – czasem nawet specjalnie wydłużają czas wydawania reszty, aby kupujący się zniecierpliwił. Zachowaj czujność.

·        uważaj na aparat

Oczywiście zdjęcie wykonane przez osobę trzecią zawsze jest ładniejsze od tego wykonanego samodzielnie. Uważaj jednak na tych, którzy uprzejmie wychodzą z inicjatywą zrobienia ci zdjęcia twoim sprzętem – minutę później możesz już być bez aparatu. Jeśli już chcesz poprosić kogoś o taką przysługę, to wybieraj rodziny z małymi dziećmi.

·        pilnuj się w tłoku

Drobni kieszonkowcy uwielbiają tłum – to dla nich idealna okazja, by dorobić się kilku portfeli. Wprawieni złodzieje potrafią działać błyskawicznie, a większość ich ofiar nie ma bladego pojęcia, kiedy doszło do kradzieży. Nie daj się – zamiast torebki, noś specjalną saszetkę w pasie. Gdy chodzisz w tłumie – trzymaj rękę na saszetce. Nie spaceruj też z dużą ilością gotówki przy sobie.

Uwaga! Pamiętaj, że złodziej nie ma napisane na czole, że kradnie. Może być miłą panią, która niechcący na ciebie „wpadła”.

·        sprawdzaj trasę przejazdu

Jedną z bardziej wyspecjalizowanych grup oszustów stanowią… taksówkarze. Wykorzystują naszą nieznajomość miasta i jeżdżą trasą najdłuższą z możliwych albo po prostu kilkakrotnie objeżdżają to samo miejsce. Aby uchronić się przed takim oszustwem, zainstaluj sobie aplikację, wyznaczająca najkrótszą trasę oraz czas przejazdu. Sprawdzaj na bieżąco, czy taksówkarz nie wybiera trasy znacznie dłuższej.

·        uważaj w restauracji

Czy wiesz, na co tylko czekają złodzieje? Na to, aż rozluźnisz się w restauracji i swobodnie przerzucisz torbę na oparciu krzesła. Istnieje duże ryzyko, że kiedy ponownie do niej sięgniesz… już jej nie będzie. Nigdy tego nie rób, torebkę trzymaj zawsze na kolanach.

Ciesz się wakacjami, trzymając rękę na pulsie

Oczywiście trudno byłoby cieszyć się wakacjami z obsesyjną myślą, że wszyscy chcą nas oszukać i bynajmniej tego nie zalecamy. Warto jednak zachować minimum ostrożności i świadomość, że dla niektórych ludzi nasz brak czujności to okazja na szybki i nieuczciwy zarobek. 

 

Autor: Karolina Wojtaœś