Cyberbezpieczeństwo styka się ze sztuką i nauką: Jewgienij Kasperski wrócił z pierwszej wyprawy "biennale antarktyczne" 02/04/2017

Jewgienij Kasperski, prezes i dyrektor generalny Kaspersky Lab, wÅ‚aÅ›nie wróciÅ‚ z pierwszej ekspedycji "biennale antarktyczne" - twórczej i niepowtarzalnej podróży, w którÄ… wyruszyli wspólnie artyÅ›ci, badacze, wizjonerzy w dziedzinie technologii oraz filozofowie w poszukiwaniu uniwersalnej przyszÅ‚oÅ›ci kulturalnej dla Antarktydy. Każdy czÅ‚onek wyprawy stawaÅ‚ siÄ™ naocznym Å›wiadkiem i wnosiÅ‚ kluczowy wkÅ‚ad w proces tworzenia sztuki.
Ekspedycja artystyczna, zorganizowana pod patronatem UNESCO, rozpoczęła siÄ™ 17 marca w miejscowoÅ›ci Ushuaia, najbardziej wysuniÄ™tym na poÅ‚udnie miejscu na Å›wiecie, i trwaÅ‚a 12 dni. Chociaż uczestnicy byli w peÅ‚ni Å›wiadomi czekajÄ…cych ich wyzwaÅ„, już podczas pierwszych dni na statku doÅ›wiadczyli ciężkich momentów, ponieważ wzburzone morze, na jakie trafili, gdy przepÅ‚ywali przez CieÅ›ninÄ™ Drake'a, wywoÅ‚aÅ‚o u niektórych chorobÄ™ morskÄ… i zmusiÅ‚o do zmiany harmonogramu odbywajÄ…cych siÄ™ na pokÅ‚adzie prezentacji i dyskusji.
Jednak morze uspokoiÅ‚o siÄ™, gdy tylko statek przekroczyÅ‚ podbiegunowe koÅ‚o antarktyczne, a Antarktyda roztoczyÅ‚a przed uczestnikami swoje urzekajÄ…ce spokojne piÄ™kno. LÅ›niÄ…ce lodowce, góry oraz nieskażony biaÅ‚y lÄ…d rozciÄ…gajÄ…cy siÄ™ po horyzont, jak również unikatowa fauna, inspirowaÅ‚y artystów do rozważaÅ„ na temat przyszÅ‚oÅ›ci ludzkoÅ›ci i roli, jakÄ… odegra w tym Antarktyda, co przeÅ‚ożyli na unikatowe obiekty sztuki oraz wystÄ™py.
Podczas krótkich przerw w podróży, w różnych miejscach Antarktydy artyÅ›ci wznosili na lÄ…dzie tymczasowe dzieÅ‚a sztuki i dawali wystÄ™py. Ich tematyka obejmowaÅ‚a mobilność, przestrzeÅ„ jako skalÄ™ odniesienia, troskÄ™ o Å›rodowisko naturalne, ekspresjÄ™ artystycznÄ… oraz przenikliwość koncepcyjnÄ…. PrzykÅ‚adem takiej pracy jest dzieÅ‚o Yasuakiego Igarashiego, który wspólnie z innymi artystami stworzyÅ‚ sieć rybackÄ… łączÄ…cÄ… wspomnienia osób, które jÄ… utkaÅ‚y. PatrzÄ…c przez niÄ…, można zobaczyć Å›wiat w nowym Å›wietle. Z kolei Sho Hasegawa opracowaÅ‚ Å‚yżwy, które mogÄ… wytwarzać prÄ…d, gdy siÄ™ ich używa, nie szkodzÄ…c przy tym Å›rodowisku naturalnemu.
Kaspersky Lab nie tylko peÅ‚niÅ‚ rolÄ™ generalnego sponsora biennale antarktycznego, ale również w szczególny sposób przyczyniÅ‚ siÄ™ do realizacji tego projektu. Misja firmy opierajÄ…ca siÄ™ na ratowaniu Å›wiata zainspirowaÅ‚a argentyÅ„skiego artystÄ™ i inżyniera Joaquína Fargasa do stworzenia Glaciatora, robota, którego zadaniem jest ochrona Ziemi przed wirusami - nie cybernetycznymi, ale biologicznymi, zamrożonymi w stopniowo roztapiajÄ…cym siÄ™ lodzie na Antarktydzie. Glaciator kompresuje Å›nieg podczas poruszania siÄ™ po nim, przez co zyskaÅ‚ przydomek "firn-maker" (firn stanowi stan poÅ›redni miÄ™dzy Å›niegiem a lodem lodowcowym). Proces ten przyczynia siÄ™ do przyspieszenia formowania siÄ™ lodowca. Chociaż brak połączenia z internetem czyni z Antarktydy jedno z najbezpieczniejszych miejsc na Ziemi, jeÅ›li chodzi o cyberbezpieczeÅ„stwo, nie pozostawiono niczego przypadkowi - Glaciator jest zabezpieczony przy pomocy technologii Kaspersky Lab.
KomentujÄ…c swojÄ… podróż na AntarktydÄ™ w ramach biennale, Jewgienij Kasperski powiedziaÅ‚: PostÄ™p ludzkoÅ›ci zależy od ciÄ…gÅ‚ej konfrontacji myÅ›li, która siÄ™ga w przyszÅ‚ość, z myÅ›lÄ…, która jest praktyczna, osadzona w tym, co przyziemne. Jest to zdrowe i naturalne wspóÅ‚istnienie, które pozwala nam przekraczać istniejÄ…ce granice i otwierać nowe horyzonty. Biennale antarktyczne to unikatowe wydarzenie, które łączy sztukÄ™, filozofiÄ™ i naukÄ™, aby inspirować ludzi wywodzÄ…cych siÄ™ z różnych kultur do udziaÅ‚u w ksztaÅ‚towaniu przyszÅ‚oÅ›ci ludzkoÅ›ci. Projekt łączy pozornie odlegÅ‚e dyscypliny i okrasza je sztukÄ…, aby mogÅ‚y zrodzić siÄ™ przeÅ‚omowe idee, których celem jest eksplorowanie tego, co nieodkryte. Wszystko to ma uczynić nasze życie lepszym i bardziej zrównoważonym. JesteÅ›my niezwykle dumni z naszej roli generalnego partnera tego projektu i niezmiernie cieszymy siÄ™, że możemy wnieść wkÅ‚ad w realizacjÄ™ jego istotnej misji uczynienia Å›wiata lepszym miejscem. Być może nieprzypadkowo, jest to również nasz nadrzÄ™dny cel, jeÅ›li chodzi o rolÄ™ cyberbezpieczeÅ„stwa.
Informacje o biennale antarktycznym
Biennale antarktyczne to projekt zainicjowany przez artystÄ™, żeglarza i filozofa Aleksandra Ponomarewa, który ma już na swoim koncie kilka ekspedycji na AntarktykÄ™. Aleksander Ponomarew zorganizowaÅ‚ ponad 100 projektów artystycznych, wystaw i innych wydarzeÅ„. Biennale ma stworzyć miÄ™dzykulturowÄ… i interdyscyplinarnÄ… platformÄ™ sÅ‚użącÄ… efektywnym dokonaniom i komunikacji na obszarach o ograniczonych zasobach, jak również spoÅ‚ecznych i naturalnych ograniczeniach - w miejscach na obrzeżach ludzkoÅ›ci. WiÄ™cej informacji o wydarzeniu znajduje siÄ™ na stronie http://www.antarcticbiennale.com.
żródÅ‚o: https://www.kaspersky.pl