czcionka normalna czcionka +1 czcionka +2
Dzisiaj jest niedziela, 20 styczeń   
Wyślij kwiaty Wyślij kwaity
><img src=

Sondaż Gallupa: optymizm jest zjawiskiem globalnym 27/05/2009

Sondaż Gallupa: optymizm jest zjawiskiem globalnym
Mimo recesji, konfliktów, głodu w niektórych rejonach świata czy epidemii grypy najnowszy sondaż przeprowadzony przez Instytut Gallupa i naukowców z Uniwersytetu w Kansas wykazał, że wciąż jesteśmy optymistami - pisze serwis "EurekAlert".

Wyniki badań zostały zaprezentowane na dorocznym spotkaniu Association for Psychological Science (APS), które odbyło się w San Francisco.
Sondaż, w którym wzięło udział 150 tys. dorosłych osób z ponad 140 krajów, wykazał, że optymizm jest cechą uniwersalną i ponadnarodową.

89 proc. respondentów liczy na to, że w ciągu najbliższych pięciu lat będzie im się żyło tak dobrze lub lepiej niż obecnie, a 95 proc. badanych uważa, że w ciągu najbliższych pięciu lat będzie im się żyło tak dobrze lub lepiej niż pięć lat temu.

"Te rezultaty stanowią niezbity dowód na to, że optymizm jest zjawiskiem uniwersalnym" - mówi prowadzący badania Matthew Gallaghert z Uniwersytetu w Kansas.

W zależności od wyników sondażu państwa podzielono na pięć kategorii: bardzo optymistyczne, optymistyczne, średnio optymistyczne, pesymistyczne i bardzo pesymistyczne.

Okazało się, że najwięcej optymistów mieszka w Irlandii, Brazylii, Danii i Nowej Zelandii, najmniej zaś w Zimbabwe, Egipcie, Bułgarii i na Haiti. Stany Zjednoczone uplasowały się na 10. pozycji w grupie krajów bardzo optymistycznych, natomiast Irak i Afganistan zostały zakwalifikowane go grupy krajów "bardzo pesymistycznych".

Polski "EurekAlert" nie wymienia, koncentrując się na krajach o skrajnych nastrojach.

Badacze zaznaczają, że czynniki demograficzne (m.in. wiek i zarobki) miały bardzo niewielki wpływ na poziom optymizmu respondentów.

oprac.JC HappySenior.pl

  żr. PAP - Nauka w Polsce