czcionka normalna czcionka +1 czcionka +2
Dzisiaj jest środa, 26 wrzesień   
Wyślij kwiaty Wyślij kwaity
><img src=

Optymalne wybory seniorów 24/09/2017

Optymalne wybory seniorów

Warto się zastanowić dlaczego aktywny senior jest ciągle stosunkowo nowym zjawiskiem w polskich warunkach? Dlaczego jako społeczeństwo nadal ulegamy stereotypom osoby starszej: schorowanej, samotnej i nieaktywnej? A przecież, jak pokazują liczne przykłady, wcale nie musi tak być.

Europejskie badania seniorów SHARE (Survey of Health, Ageing and Retirement in Europe) z lat 2010–2012 dowodzą, że Polacy w wieku 60 i więcej lat najrzadziej obok swoich rówieśników węgierskich i słoweńskich podejmują pracę, cztery razy rzadziej niż seniorzy szwedzcy, szwajcarscy, duńscy czy estońscy*. Jesteśmy jednak na coraz lepszej drodze, ponieważ perspektywa postrzegania osób starszych w Polsce powoli się  zmienia, przede wszystkim dzięki przykładom osób starszych, które aktywnie uczestniczą w życiu społecznym. Staram się szerzyć ideę, że będąc na emeryturze człowiek nie musi mieć poczucia, że został odsunięty na „boczny tor”, a to co robimy zależy tylko od nas. Wierzę, że moja działalność kulturalna, którą rozpocząłem będąc już w wieku emerytalnym pokazuje innym seniorom, że wiek nie jest barierą w realizowaniu naszych pasji i odkrywaniu nowych horyzontów” – mówi senior DJ Roman (l.80). Wszystko bowiem jest kwestią wyboru – to właśnie dlatego tak istotne jest to, by dać ludziom możliwość zadecydowania, czy chcą korzystać z coraz liczniejszych ofert skierowanych do osób starszych jak choćby Uniwersytety Trzeciego Wieku, Społeczne Banki Czasu skupiające osoby starsze czy też różnorakie inicjatywy kulturalne jak Kino dla seniora czy imprezy taneczne.

                            

W ostatnich latach zmienili się przede wszystkim sami seniorzy -  to oni zaczynają coraz bardziej świadomie wybierać to, co dla nich najlepsze, niejednokrotnie łamiąc stereotypy osoby starszej. Coraz lepiej radzą sobie z obsługą komputera i z chęcią wykorzystują nowe technologie zarówno do komunikacji jak i zdobywania wiedzy. Zwiększyło to znacznie ich świadomość dotyczącą tego, jak ważna dla dobrej kondycji seniorów jest aktywność fizyczna i zdrowa dieta. Emeryci chętnie motywują się wzajemnie do ćwiczeń, świadomie wybierają żywność funkcjonalną, która może się przyczynić do poprawy ich zdrowia oraz utrzymania go jak najdłużej w dobrej kondycji. Seniorzy podkreślają, że aktywność społeczna i kulturalna daje im wiele satysfakcji i radości. Doceniają możliwości angażowania się w realizację różnych inicjatyw. Współczesne babcie i dziadkowie nie do końca chcą już żyć wyłącznie życiem swoich dzieci i wnuków. Teraz chcą realizować siebie i sprawiać sobie choćby drobne przyjemności.  

                                  

Również w oczach młodszych pokoleń w ciągu ostatnich lat wizerunek seniora zaczął ulegać znaczącej zmianie. Dostrzeżono to, jak ogromny wpływ na wybory seniorów mają młodzi – często to oni zachęcają do aktywności fizycznej czy kulturalnej i próbowania czegoś nowego, uczą jak dokonywać optymalnych wyborów, które niejednokrotnie mają wpływ na jakość życia osób starszych. Takimi działaniami udowadniają, że każdy może sam zadecydować w jaki sposób chce, aby wyglądała jego starość: pilnując zdrowej diety i dokonując świadomych wyborów. Towarzystwo młodych, otwartych ludzi jest również doskonałym motorem napędzającym osoby starsze do działania.

Jedną z ciekawszych inicjatyw aktywizujących kulturalnie ludzi starszych jest cykl eventów tanecznych Dancing Międzypokoleniowy.

                                  

Imprezy realizowane w ramach tego cyklu odbywają się w modnych „młodzieżowych” miejscach, do których osoby starsze zazwyczaj nie przychodzą, a podczas tych imprez wybornie bawią się z dużo młodszymi od siebie ludźmi.  Ideą akcji jest przełamywanie stereotypów związanych z postrzeganiem starości, walka             z wykluczeniem społecznym ze względu na wiek oraz łączenie pokoleń. Wiesława Ripl (l.83), która jest stałą bywalczynią Dancingu, mówi - „To co najbardziej cenimy w takich inicjatywach to możliwość aktywnego         w nim uczestnictwa, tworzenie kultury i przekazywanie kultury młodym pokoleniom. Jest to świetna okazja, aby spotkać się z rówieśnikami, ale i młodszymi ludźmi i wspólnie spędzić fantastyczne chwile bawiąc się, tańcząc i ciesząc życiem, pomimo tego, że codzienność może układać się różnie”. „Do niedawna nasz wybór ograniczał się do programu telewizyjnego, który będziemy oglądać i siedzenia w czterech kątach nierzadko w samotności” - dodaje.  Efekty takich działań mówią same za siebie – Ja w ogóle nie mam czasu. Oprócz tych rozrywek, tańców, spotkań, wyjść do kina to w tej chwili jeszcze na siłownię chodzę. Zacząłem również dokonywać świadomych wyborów jeśli chodzi o to co jem, zgodnie z zasadą w zdrowym ciele, zdrowy duch, a wiek to stan umysłu” - mówi Eryk Mroczek (l.81), kolejny uczestnik Dancingu Międzypokoleniowego.

Sprawdź jak było – Dancing Międzypokoleniowy Lake Park Wilanów ! (video)


Podczas jednej z imprez z cyklu właściciel serwisu optymalnewybory.pl zadbał o aspekt zdrowotny uczestniczących w nim seniorów przygotowując zdrowy catering oraz strefę porad dietetycznych.

Przeprowadzona została również sonda, która pokazuje jak starsi ludzie są chłonni i otwarci na integrację z młodszym pokoleniem. Ile radości sprawia im możliwość dobrej zabawy, jakie mają optitriki na zachowanie zdrowia i pogody ducha, co sprawia im w życiu największą radość oraz czy mają do siebie dystans.


Zapraszamy do obejrzenia sondy zrealizowanej przez serwis optymalnewybory.pl w Lake Parku podczas Dancingu Międzypokoleniowego  -  Zobacz sondę ! (video)


- „Wybór tego, jak wygląda codzienność osób starszych należeć powinna przede wszystkim do nich -  jeżeli realizować się kulturalnie, chcą być aktywni i zdrowi oraz współdziałać z młodszymi pokoleniami, to każdy powinien nie tylko dać im szansę na dokonanie optymalnego wyboru, ale również wspierać w podjętych działaniach. Przecież starość to przyszłość każdego z nas - wiemy o tym wszyscy, choć nie zawsze sobie to uświadamiamy. Odpowiednie decyzje mogą sprawić, że nie tylko ich, ale kiedyś i nasz wiek emerytalny będzie czasem aktywnej realizacji własnych pasji i marzeń. Naszą misją, jako producenta żywności funkcjonalnej jest wspieranie zdrowych wyborów”  – podkreśla Katarzyna Marczewska - Kula,                      Brand Manager marki Optima.


Więcej informacji na temat Optymalnego Dancingu Międzypokoleniowego:  http://optymalnewybory.pl/optymalny-dancing-miedzypokoleniowy/