czcionka normalna czcionka +1 czcionka +2
Dzisiaj jest niedziela, 20 styczeń   
Wyślij kwiaty Wyślij kwaity
><img src=

Rośliny pokojowe obniżają poziom zawartości ozonu w powietrzu 15/09/2009

Rośliny pokojowe obniżają poziom zawartości ozonu w powietrzu Rośliny pokojowe nie tylko cieszą oczy, ale także obniżają poziom zawartości ozonu w powietrzu pomieszczeń. Do takiego wniosku doszła grupa naukowców z amerykańskiego uniwersytetu stanu Pensylwania.

W odróżnieniu od ozonu zawartego w górnych warstwach atmosfery naszej planety i chroniącego żywe organizmy na jej powierzchni przed niebezpiecznym ultrafioletowym promieniowaniem słonecznym, w dolnych warstwach, z powodu swej dużej aktywności chemicznej, staje się on niebezpiecznym czynnikiem zanieczyszczającym, mogącym zaszkodzić zdrowiu człowieka. W pomieszczeniach biurowych często najzwyklejsze drukarki, klimatyzatory czy kopiarki stają się źródłami tego związku i mogą doprowadzić do jego dość dużego stężenia.
Najnowsze badania pokazują, że mieszkańcy rozwiniętych krajów spędzają w zamkniętych pomieszczeniach nawet 80 do proc. swego czasu. Dlatego właśnie zanieczyszczenie w nich powietrza stanowi jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla zdrowia. Według danych Programu Rozwoju ONZ, z powodu wysokiego poziomu toksycznych związków w zamkniętych przestrzeniach, co roku umiera na świecie ponad dwa miliony ludzi. Jeszcze większa liczba osób jest narażona na spadek efektywności pracy, osłabienie i zmniejszenie odporności.

Próbując znaleźć rozwiązanie tego problemu grupa amerykańskich naukowców postanowiła przeprowadzić eksperyment.

Badacze rozmieścili w różnych częściach oranżerii kilka roślin pokojowych o dużych liściach. Następnie nasycili pomieszczenie ozonem, którego koncentracja w powietrzu była regularnie mierzona - co 5-6 minut.

Uzyskane przez naukowców dane pokazały, że w sekcjach oranżerii, w których znajdowały się rośliny, "neutralizacja" ozonu przebiegała szybciej, niż tam, gdzie ich nie było. Jak się okazało, ten niebezpieczny aktywny związek chemiczny był intensywnie pochłaniany przez porowatą powierzchnię liści.

Badacze liczą na to, że dzięki odkryciu tej efektywnej i nowej metody oczyszczania powietrza z ozonu, zwykłe rośliny pokojowe staną się naturalnym "środkiem czyszczącym" powietrze w domach i biurach.

oprac.KC HappySenior.pl

żr.PAP - Nauka w Polsce