czcionka normalna czcionka +1 czcionka +2
Dzisiaj jest niedziela, 20 styczeń   
Wyślij kwiaty Wyślij kwaity
><img src=

Ogród - domowa oaza 01/03/2010

Ogród - domowa oaza

W nowoczesnym ogrodzie wcale nie rośliny są najważniejsze. Mają być zaledwie dodatkiem do przestrzeni, która spełnia funkcję domowej oazy ciszy i spokoju. Ogród staje się elementem wystroju wnętrza, a raczej otoczenia naszych mieszkań.
Wyznacznikiem ogrodowych trendów od ponad 150 lat jest coroczna wiosenna wystawa kwiatów w londyńskiej Chelsea. Poza roślinami z najróżniejszych zakątków świata prezentowane są na niej ogrody stworzone przez najsławniejszych projektantów.

Tegoroczny pokaz podtrzymywał liczącą już kilka lat modę na ogród jako przestrzeń do kontemplacji. Kwestią subiektywnego wyboru pozostaje tylko forma. Możemy wybrać wydanie marzycielskie, wręcz bajkowe (jak stylizowany na lekko zaniedbany ogród Fenland Alchemist Garden projektantów Stephena Halla i Jane Besser), minimalistyczne (jak zwycięski The Daily Telegraph Garden szwedzkiego projektanta Ulfa Nordfjella z zacięciem architektonicznejdyscypliny skandynawskiego modernizmu) lub abstrakcyjne (jak projekt ogrodu The Cancer Research UK Roberta Myersa będący kombinacją ścian, wody, kamieni i roślin zwieńczonych rzeźbą symbolizującą epicentrum kosmosu).

W kompozycji ogrodów - zarówno tych projektowanych przez światowe sławy, jak i naszych, domowych - najważniejsza jest harmonia. Rośliny powinny współgrać z sobą pod względem faktury i formy (choć niekoniecznie koloru) i korespondować z architekturą w ogrodzie - kamiennymi schodami, ścianą z cegieł czy prostą drewnianą ławą. Domowe ogrody stają się nowoczesnymi miniparkami, w których można się zrelaksować. Ten efekt można osiągnąć w prosty sposób, np. wkomponowując w krajobraz designerskie oczko wodne oraz proste formy architektury użytkowej - ławy, stoliki, krzesła, leżaki.wiecej na :www.wprost.pl Numer: 39/2009 (1392)

oprac.IR HappySenior.pl