czcionka normalna czcionka +1 czcionka +2
Dzisiaj jest niedziela, 20 styczeń   
Wyślij kwiaty Wyślij kwaity
><img src=

Dacia Duster - Terenówka dla każdego 19/06/2010

Dacia Duster - Terenówka dla każdego Dawno nie było premiery samochodu, która by tak zelektryzowała miłośników motoryzacji. Dacia Duster posiada wszystkie cechy, które predystynują ją do sukcesu rynkowego, w szczególności na rynkach rozwijających się, do których zaliczana jest również Polska. Tymi cechami są zarówno atrakcyjna cena, jak i wygląd zewnętrzny.

Duster to wspólny projekt ośrodka Renault Technologies Roumanie i ośrodka technologicznego Losagne we Francji. W etap tworzenia designu zaangażowano z kolei Renault Design Central Europe z siedzibą w Bukareszcie. Aby jak najbardziej ograniczyć koszty wdrażania nowego modelu, w budowie auta wykorzystano wiele elementów z innych modeli marki Dacia, Renault lub Nissan. W sumie ponad 50% części to tzw. „carry over", czyli wykorzystanie już istniejących części i podzespołów. Jedną z nielicznych nowości jest 6-biegowa skrzynia biegów TL8. Łącznie całkowity koszt wprowadzenie Dustera na rynek i przygotowania zakładu produkcyjnego w rumuńskim Pitesti wyniósł 290 milionów euro.

Pierwsza prezentacja modelu miała miejsce podczas salonu genewskiego w roku 2010. Ambicją producenta jest wprowadzenie auta na rynki całego świata. Oferowane będzie, w zależności od kraju, pod marką Renault lub Dacia, podobnie jak modele Logan i Sandero.

Dacia systematycznie udowadnia, że jej kolejne samochody są coraz bardziej atrakcyjne, dzięki czemu powoli przestaje się kojarzyć z tanimi samochodami o bardzo ubogim wyposażeniu. Zarządzający przyjęli podobną ścieżkę rozwoju, co konkurenci z Południowej Korei, którzy są coraz bardziej znaczącą siłą na rynku europejskim. Dacia ma jednak ułatwione zadanie, bowiem stosuje technologię zaczerpniętą od francuskiego właściciela, dzięki czemu może pochwalić się niską emisją spalin, która w wersji z silnikiem diesla i napędem 4x2 emituje tylko 135 g/km CO2. Jednak najważniejszym argumentem, przemawiającym za samochodem prosto z Rumunii, jest bardzo konkurencyjna cena. Dotychczas żaden producent nie wprowadził samochodu o terenowych możliwościach tak tanio. W ciągu dwóch miesięcy od debiutu sprzedano w Polsce niecałe 150 sztuk, w zdecydowanej większości - wersji z napędem na jedną oś.

oprac.JC HappySenior.pl, żr. www.samar.pl