czcionka normalna czcionka +1 czcionka +2
Dzisiaj jest niedziela, 20 styczeń   
Wyślij kwiaty Wyślij kwaity
><img src=

Gimnastyka ciała i umysłu 24/05/2018

Gimnastyka ciała i umysłu

Dla aktywności fizycznej nie istnieje granica wieku, w końcu ruch to zdrowie, a sprawne ciało to sprawny umysł! Z Prezesem Stowarzyszenia Kreatywnych Seniorów "Ruch i Zdrowie” Agnieszką Łochowską rozmawiała Kinga Kubel Warsaw Press.


Stowarzyszenie skupia obecnie około 300 osób i zajmuje się upowszechnianiem wśród osób starszych kultury fizycznej. Jakie aktywności są obecnie najbardziej popularne wśród seniorów?


Najbardziej popularny jest nordinck waking. Na "kijki"  do Powsina przychodzi  nawet 30 - 50 osób. Dużym zainteresowaniem cieszy się gimnastyka na salach,  zajęcia na basenie, sekcja rowerowa, a nawet kręgle.


Jak ważne jest wprowadzenie do codziennego życia seniora aktywności fizycznej?


Naukowcy już to zbadali i potwierdzili korzystny wpływ ruchu na zdrowie człowieka niezależnie od jego wieku. Na podstawie własnych doświadczeń i obserwacji mogę powiedzieć, że po wysiłku nawet nie intensywnym wielu z nas ma lepszy nastrój i dobrze się czuje.


Aktywność fizyczna za każdym razem spowalnia proces starzenia się. Zbawienny wpływ na ten proces ma również gimnastyka dla umysłu. Jak utrzymać w dobrej kondycji funkcje poznwacze?


Nasi seniorzy nie mają czasu na nudę. Proponujemy im wycieczki po całej Polsce. Organizujemy wyjazdy jednodniowe raz w miesiącu i 5 razy w roku wielodniowe. Staramy się umożliwiać zwiedzanie ciekawych miejsc w kraju i na świecie. Organizujemy również wypady do teatru. Oderwanie się od codzienności, nawet jak wraca się do znanych miejsc, odświeża umysł. Można powiedzieć - zwiększa jego "pojemność", dzięki pozytywnemu wpływowi na procesy poznawcze, takie jak myślenie, pamięć i uczenie się.


Mottem Państwa działalności są słowa Benjamina Franklina „nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu”, jak skłonić seniora do kierowania się tym hasłem w swoim życiu?


Propozycje skierowane do seniorów umożliwiają im oderwanie się od prozy życia i pomyślenia o  przyjemnościach. Nasza oferta powoduje, że seniorzy wychodzą z domu, poznają innych ludzi, poszerzają swoje horyzonty i zainteresowania. Staramy się w miarę możliwości stworzyć warunki podobne do rodzinnych. Aktywizacja zarówno ciała jak i umysłu oraz ciepłe relacje międzyludzkie mogą być zatem dla każdego seniora motywatorem do wykorzystywania swojego wolnego czasu na 100% oraz czerpania z tego radości.

 


Więcej znajdziesz na http://seniorzy.warsawpress.com/Wasze komentarze Dodaj komentarz

Brak komentarzy.