czcionka normalna czcionka +1 czcionka +2
Dzisiaj jest poniedziałek, 24 wrzesień   
Wyślij kwiaty Wyślij kwaity
><img src=

Już dzisiaj : NOC MUZEÓW w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie 14/05/2016

Już dzisiaj : NOC MUZEÓW w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Noc Muzeów w Wilanowie to nie tylko okazja do bezpłatnego zwiedzania pałacu, ale również możliwość wzięcia udziału w ciekawych warsztatach i pokazach. W tym roku tematem przewodnim będą słynne panie na Wilanowie. Zapraszamy 14 maja od godz. 19.00!


 

Niezależne, mądre, silne, piękne duchem – oto najkrótsza charakterystyka kobiet, których losy splotły się nierozerwalnie z pałacem wilanowskim. Nie było wśród nich niewiast przeciętnych i nijakich, choć ich niezwykłość manifestowała się różnymi cechami. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów zachęcamy zatem do poznania postaci królowej Marii Kazimiery, Elżbiety Sieniawskiej, Izabeli Lubomirskiej czy Aleksandry Potockiej.

 


 

PROGRAM NOCY MUZEÓW W WILANOWIE

 

PAŁAC

 

Zwiedzanie pałacu – godz. 19.00–1.00, ostatnie wejście o godz. 00.30

Parter pałacu jest dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

 

Kobiety w Wilanowie – ścieżka zwiedzania w ramach aplikacji mobilnejWilanów Guide

Aplikacja zawiera tekst do wyświetlana na ekranach telefonów, nagrania lektorskie do odsłuchania, wersję w języku migowym, rekomendowane dla zwiedzających od 12. roku życia.

 

Opowieści o kolekcji wilanowskiej (prezentacje) – godz. 19.00–1.00

Muzealne konserwatorki przybliżą gościom obiekty z kolekcji związane z paniami na Wilanowie i opowiedzą o tajnikach pracy związanej z ochroną dzieł sztuki.

  • Ścienne tkaniny obiciowe w apartamentach królewskich – historia, konserwacja, rekonstrukcja (godz. 19.00–22.00)
  • Portret Marii Kazimiery z dziećmi – okiem konserwatora (godz.19.00–22.00)
  • Historia panny Psyche na nowo odkrywana – spojrzenie na malowidła ścienne w galeriach ogrodowych okiem konserwatora (godz. 19.00–22.00)
  • Wieko wirginału i Toaletka Królowej Marysieńki  - historie zaklęte w przedmiocie (godz. 19.00 – 22.00)
  • Kołderka Marysieńki – haftowana makata jedwabna z XVII w. – historia i rekonstrukcja (godz. 22.00–1.00)

 

Opowieści o królewnach i księżniczkach, Salon Izabeli Lubomirskiej, godz. 19.00–22.00

Pracownicy muzeum będą czytać najpiękniejsze bajki i baśnie o królewnach i księżniczkach, zapraszamy rodziny z dziećmi od lat 4.

 

DZIEDZINIEC GŁÓWNY

 

Nocny spacer, godz. 19.00, 19.30, 20.00, 21.00, 22.00

Zapraszamy na konserwatorski spacer od bramy głównej do Pawilonu Rzeźby poświęcony dekoracji rzeźbiarskiej ogrodów w Wilanowie, w tym wykonaniu kopii rzeźb z warsztatu J.Ch. Redlera. Liczba miejsc ograniczona.

 

Kiermasz książek, godz. 19.00–23.00

W muzealne święto można zapoznać się z wydawnictwami Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Z pewnością każdy wybierze dla siebie interesującą książkę, korzystając z atrakcyjnych rabatów.

 

Gospodynie w Wilanowie – o kuchni w czasach Marii Kazimiery, Elżbiety Sieniawskiej, Aleksandry i Augustowej Potockich (pokazy rekonstrukcji kulinarnej), godz. 19.30, 20.30, 21.30 i 22.30

Prezentacja kuchni z czasów najbardziej znanych pań na Wilanowie – Marii Kazimiery, Elżbiety Sieniawskiej oraz Aleksandry i Augustowej Potockich. Uczestnicy pokazu dowiedzą się, jakie zmiany nastąpiły w sztuce kulinarnej i zwyczajach z nią zawiązanych w wiekach XVII, XVIII i XIX. Zaprezentujemy wybrane przepisy oraz najbardziej znane książki kucharskie z tych okresów. Opowiemy o ulubionych potrawach właścicielek Wilanowa. Na zakończenie każdego pokazu zapraszamy do degustacji wybranych potraw.

 

Portret Jej Królewskiej Mości (warsztaty), godz. 19.00–23.00

Czy portret to tylko artystyczny wizerunek konkretnej osoby? Co obraz mówi o sportretowanej postaci? Jakie tajemnice może skrywać dzieło sztuki? Na te pytania poszukamy odpowiedzi, zestawiając ze sobą kilka portretów królowej Marii Kazimiery. Poznamy mniej i bardziej znane fakty z życia ukochanej króla Jana III. Stworzymy trójwymiarowe portrety członków królewskiej rodziny w technice pop-up. Warsztaty dla rodzin z dziećmi od 6 lat.

 

Carpe diem i pudrowe rokoko (pokaz mody), godz. 21.00

Główna inspiracja kolekcji to Izabela Lubomirska, właścicielka pałacu w Wilanowie. Na pokaz składają się rekonstrukcje strojów z epoki rokoka oraz inspiracje, zaprojektowane i wykonane przez studentki Wyższej Szkoły Artystycznej. Pewnego rodzaju przerysowanie i przeładowanie szczegółów w stylu rokoko wynika nie tyle z upodobania do bogactwa, ile z lęku przed odpowiedzią na ważne pytania. Pokaz mody zaprezentują uczestniczki IV edycji programu edukacyjno-charytatywnego Debiutantki.  

 

ORANŻERIA

 

Wystawa studentów wydziału grafiki ASP, godz. 19.00–23.00

Wystawa studentów IV roku grafiki ASP to efekt programu kształcenia myślenia o własnej twórczości w kontekście przestrzeni ekspozycji. To odwrócenie tradycyjnego porządku organizacji wystawy, gdzie poszczególne zadania podzielone są między kuratorów, artystów, scenografów, redaktorów, dział promocji oraz edukacji. Tym razem wszystkie te funkcje przejęli artyści, którzy odpowiadają nie tylko za realizację prezentowanych prac, ale też umieszczenie ich w przestrzeni, przypisanie narracji, stworzenie scenografii, materiałów promocyjnych i oprawy wizualnej. Właściwym dziełem zatem wystawa jako całość: przestrzeń wzajemnej interakcji między artystami, pracami oraz odbiorcami, miejsce spotkania. Wystawie będą towarzyszyły działania edukacyjne. Projekt zrealizowany pod kierunkiem pedagogów: dr hab. Doroty Folgi-Januszewskiej, dr. Adama Zdrodowskiego oraz mgr Aleksandry Tubielewicz.

 

 

WOZOWNIA

 

Czysta esencja, czyli jak zamknąć zapach w butelce (pokaz), godz. 19.00–23.00

Pokaz skupiający się na zagadnieniach związanych z tematyką zapachu, jego postrzegania oraz sporządzania kompozycji zapachowych. W trakcie spotkania poruszymy tematy związane z tym, co było modne w baroku, jak się komponuje zapachy, jakiego pochodzenia są składniki, co stanowi bazę do wytwarzania perfum, jak przechowywało się perfumy kiedyś i jak robi się to dziś, skąd bierze się zapach, jak i czym się zapachy się odbiera. Uczestnicy podczas warsztatów będą mogli wykonać woreczki zapachowe z suszu roślinnego. Pokaz dla wszystkich od 10. roku życia, dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową, wzroku, tłumaczony na język migowy.

 

PRZEDPOLE

 

Białogłowy wilanowskie. Życie codzienne kobiet w majątku magnackim i królewskim (pokaz), Tobor Królewski, godz. 19.00–23.00

Rekonstruktorka w stroju kobiecym opowie o losach najznamienitszych pań w Wilanowie: królowej Marii Kazimiery, Elżbiety Sieniawskiej, Izabeli Lubomirskiej, Aleksandry Potockiej. Przybliży realia życia codziennego kobiet w dawnych czasach, zaprezentuje też techniki haftu, szycia i pasamonictwa. Pokaz dla rodzin z dziećmi od lat 7, dostępny dla osób z niepełnosprawnością ruchową, słuchu i wzroku.

 

 


 

TERMIN: 14 maja 2016 r., godz. 19.00–1.00

WSTĘP: bezpłatny

 


 

INFORMACJE: http://wilanow-palac.pl/noc_muzeow_14_maja.html