czcionka normalna czcionka +1 czcionka +2
Dzisiaj jest wtorek, 19 luty   
Wyślij kwiaty Wyślij kwaity
><img src=

Chanuka w Centrum Kultury Jidysz 01/12/2018

Chanuka w Centrum Kultury Jidysz

Żydowskie, radosne święto świateł, nadziei i nowego początku, obchodzone na cześć odzyskania Świątyni Jerozolimskiej, rozpoczyna się w tym roku wieczorem 2 grudnia i trwa do 10 grudnia. Centrum Kultury Jidysz zaprasza do wspólnego świętowania. 


Chanuka jest świętem rodzinnym. Centralnym obrzędem jest zapalanie świec na chanukiji – specjalnym świątecznym świeczniku. Pierwszego dnia zapala się pierwszą świecę, zaczynając od prawej strony, i w ciągu następnych dni dodaje się po jednej świeczce, tak, że ósmego dnia płonie cała chanukija. Na pamiątkę cudu przyrządzane są potrawy na oleju: placki zwane latkes, pączki i faworki, w niektórych regionach naleśniki z serem oraz dania z mleka i serów. Tradycyjnie obdarowuje się dzieci.


W tym roku świętowanie w CKJ rozpocznie się 4 grudnia o godz. 13.00 wykładem o zwyczajach chanukowych „Chanuka” Moniki Krajewskiej, artystki i edukatorki.  W czwartek, 6 grudnia od godz. 16.00 czeka w Centrum Kultury Jidysz wiele chanukowych atrakcji: występ aktorów Teatru Żydowskiego, loteria fantowa, tańce, gra w drejdla i inne tradycyjne zabawy chanukowe oraz tradycyjny poczęstunek. 


Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, zapisy pod adresem: ckj@jidysz.org.pl do 4 grudnia 2018 roku.  


Centrum Kultury Jidysz od wielu lat działa na warszawskim Muranowie, propagując wiedzę o historii
i kulturze Żydów aszkenazyjskich. Powstało z inicjatywy Gołdy Tencer, założycielki Fundacji Shalom i Dyrektor Teatru Żydowskiego. W Centrum na co dzień można uczyć się języka hebrajskiego i jidysz. Zajęcia mają tu studenci Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego działającego pod patronatem Uniwersytetu Warszawskiego oraz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku.Centrum Kultury Jidysz – informacje 

ul. Andersa 15 Warszawa, Czynne od poniedziałku do piątku 9.00-17.00 lub do zakończenia ostatnich zajęć oraz w wybrane niedziele

Więcej informacji na stronie: www.jidyszland.pl

Zapisy i kontakt: ckj@jidysz.org.pl, tel. 22 409 91 00