czcionka normalna czcionka +1 czcionka +2
Dzisiaj jest wtorek, 22 maj   
Wyślij kwiaty Wyślij kwaity
><img src=

Polskie podniebienie 16/05/2009

Polskie podniebienie


Pierogi, kotlety schabowe, bigos, rosół i jajecznica to wciąż ulubione dania Polaków

Wydawało się, że Polacy mogą porzucić golonkę i flaki, by sięgnąć po burrito, tortille, cannelloni, frittatę i camembert w szynce parmeńskiej. Kolejny raz okazało się jednak, że bardziej cenimy tradycyjne potrawy kuchni polskiej niż to, co modne.

Nasze ulubione dania to pierogi, kotlety schabowe i mielone, bigos, a także rosół i jajecznica. Spożywa je od 93 proc. do 95 proc. osób - wynika z raportu na temat zwyczajów kulinarnych Polaków, opracowanego przez firmę IQS and Quant Group, po raz pierwszy publikowanego przez "Wprost".

Półki w supermarketach uginają się od produktów kuchni włoskiej czy francuskiej i meksykańskiej. W Polsce dominuje jednak styl kulinarny wywodzący się z chłopskiej i mieszczańskiej kuchni domowej. Mimo otwarcia na świat wracamy do tego, co tradycyjne i lokalne. Jedynie 17 proc. badanych używa greckiego sosu tzatziki. Sushi cieszy się zainteresowaniem zaledwie 9 proc. osób. Bardziej smakują nam golonka, tatar i stek wołowy.

Biznesmen Marek Profus najbardziej lubi barszcz czerwony i rosół z kury. Chętnie jada sałatki warzywne, potrawy z ryb, kasze oraz krajowe owoce. Roman Kluska jest fanem jagnięciny i owczego mleka, które ma dwa i pół razy mniej cholesterolu niż mleko krowie. Z kolei aktorka Małgorzata Kożuchowska przepada za zrazami zawijanymi z czerwoną kapustą i kluskami śląskimi. Mówi, że do niedawna brakowało jej restauracji, w których można było znaleźć typowo polskie dania.


wiecej na:www.wprost.pl Numer:(1274)

oprac.IR HappySenior.pl