czcionka normalna czcionka +1 czcionka +2
Dzisiaj jest poniedziałek, 17 grudzień   
Wyślij kwiaty Wyślij kwaity
><img src=

Gotowanie z pilotem w ręce 05/07/2009

Gotowanie z pilotem w ręce


Każda stacja ma dziś w swojej ramówce przynajmniej jeden program kulinarny. Ile są warte? Czy są tylko rozrywką, czy też uczą gotować? Przedstawiamy ranking kucharzy telewizyjnych „Wprost".

Programy kulinarne to obecnie dalekie podróże, podczas których prowadzący kosztują nieznanych nawet ze słyszenia potraw. To pełne emocji reality show o pracy w kuchni. To kucharze sypiący dowcipami jak najlepsi satyrycy. Niestety, nie u nas. W Polsce wciąż trudno o błyskotliwy program kulinarny. Choć audycją związaną z gotowaniem może się poszczycić niemal każda stacja, a od trzech lat istnieje kanał tematyczny Kuchnia. tv, ciągle mamy sporo do nadrobienia. Dlatego postanowiliśmy ocenić rodzime produkcje.


Przyznawaliśmy punkty za pomysł (nie wystarczy postawić kucharza z garnkami przed kamerą), realizację, charyzmę prowadzącego i walory edukacyjne. W każdej kategorii obowiązywała skala 5-stopniowa - maksymalnie można było zdobyć 20 punktów. Okazało się, że to, co najlepsze, jest też najstarsze.

„Makłowicz w podróży" TVP 2 - 20 pkt

Nie bez powodu program cieszy się wśród widzów największą popularnością. „Podróże kulinarne Roberta Makłowicza", które w 2008 r. zmieniły nazwę na „Makłowicz w podróży", istnieją już 11 lat. To najstarsza tego typu produkcja w Polsce. Pomysł prosty, ale efektowny- prowadzący podróżuje po świecie i z pomocą miejscowych szefów kuchni przyrządza lokalne potrawy. A pomoc się przydaje, bo Makłowicz kucharzem najlepszym nie jest, za to doskonale wie, jak z innych wydobyć cenne informacje. Prowadzący w równym stopniu jak na gotowanie stawia na walory turystyczne. Serwuje widzom ekspresowy przewodnik po najciekawszych miejscach i pozwala się wczuć w lokalny klimat. Niestety, większość potraw jest trudna do samodzielnego przygotowania w domu ze względu na ograniczony dostęp do orientalnych składników. Program stanowi raczej znakomitą zachętę do kulinarnej turystyki. Duży plus za charyzmę prowadzącego i kultowe teksty typu „ciasto kruche jak pokój na Bliskim Wschodzie".

| POMYSŁ - 5 PKT; | REALIZACJA - 5 PKT; | PROWADZĄCY - 5 PKT; | WALORY EDUKACYJNE - 5 PKT


„Smaki miasta" TVN Warszawa - 18 pkt


Ta niszowa stacja istnieje niespełna 5 miesięcy, a już zdążyła się dorobić jednego z najlepszych programów kulinarnych. Największym atutem jest pomysł - kucharz Krystian Zalejski odwiedza stołeczne restauracje, wybiera pozycje z menu i razem z szefami kuchni pokazuje, jak je przyrządzić. Wcześniej kamera towarzyszy mu podczas zakupów, po których prowadzący pokazuje rachunek. Dzięki temu od razu wiadomo, czy w ogóle warto się porywać na szykowanie dania (bywa, że Zalejski prezentuje potrawę obliczoną na dwie porcje, do której składniki kosztują 155 zł). Plus za liczne dobre rady, które zawsze są w cenie. Można się dowiedzieć, że w Warszawie naprawdę świeże ryby dostępne są tylko we wtorki i czwartki, mrożone zaś powinny mieć kolor zbliżony do naturalnego. Kwestia wymagająca dopracowania to sam prowadzący - „wyluzowany" (czasem aż za bardzo) i wzbudzający sympatię, ale musi jeszcze popracować nad ojczystym językiem.

| POMYSŁ - 5 PKT; | REALIZACJA - 5 PKT; | PROWADZĄCY - 3 PKT; | WALORY EDUKACYJNE - 5 PKT

„Kuchnia z Okrasą", TVP 1 - 17 pkt

Kucharz pokazuje, że polskie jedzenie niejedno ma oblicze. Dużo podróżuje, więc jest jakaś akcja, choć te wyjazdy nie zawsze są atrakcyjne dla widza. Bo np. zamiast pokazać targi żywności w Londynie, Okrasa oddaje głos nudnemu ministrowi rolnictwa, który akurat je odwiedził. Potrawy powstają sprawnie. Tak sprawnie, że można się pogubić. Bywa, że znienacka do garnka wpada obrany ze skórki pomidor, choć nikt nie mówił, że trzeba go tej skórki pozbawić, zaś kucharz wyciąga zza pazuchy jakieś gotowe placki. Wszystkie te niedogodności rekompensuje osobowość Karola Okrasy, który przed kamerą czuje się jak ryba w wodzie i z łatwością nawiązuje kontakt ze swoimi gośćmi.


| POMYSŁ - 5 PKT; | REALIZACJA - 4 PKT; | PROWADZĄCY - 5 PKT; | WALORY EDUKACYJNE - 3 PKT

„Pascal: Po prostu gotuj" TVN - 14 pkt

Mocno kaleczący polszczyznę Francuz po prostu gotuje. Zaprasza gości (zazwyczaj znane osoby), choć nie bardzo wiadomo po co. Nic nie wnoszą do programu, bo też zazwyczaj nic nie mówią, ograniczając się do pałaszowania tego, co Pascal ugotuje. Drażni też tajemnicza postać kobieca, przemawiająca do prowadzącego z ukrycia (i, co gorsza, wyciągająca rękę po jedzenie!). Program nadawany jest od kilku lat, więc mało oryginalna formuła już się przejadła. Urozmaicenie w postaci króciutkiej relacji z podróży, jaką Pascal odbywa w każdym odcinku za granicę, to za mało. No i co z tym jego polskim? Lata mijają, a kucharz ciągle nie może się nauczyć naszego języka, choć po ojcu jest Polakiem. Jego „brzuch od łososza" i „mam tutaj dwa ocipki" bawiły na początku, ale teraz już drażnią. Zwłaszcza że krążą plotki, jakoby Pascal jedynie udawał swoją nieporadność językową. Kucharzowi trzeba jednak przyznać punkty za interesujące przepisy na dania wyrafi nowane, ale dość proste do wykonania.


| POMYSŁ - 3 PKT; | REALIZACJA - 3 PKT; | PROWADZĄCY - 4 PKT; | WALORY EDUKACYJNE - 4 PKT

„Para w kuchni", Kuchnia.tv - 12 pkt

Choć nie powstają już nowe odcinki tego programu, wśród telewidzów wciąż cieszy się on dużym uznaniem. Agnieszka Kręglicka, znana restauratorka, gotuje raczej bez klucza. Towarzyszy jej jeden z czworga stałych gości: Tadeusz Pióro, Maciej Nowak (krytycy kulinarni), znawca win Tomasz Prange-Barczyński lub stylistka potraw Maryla Musidłowska-Samecka. Za wiele się tu nie dzieje - program jest statyczny, bez życia. Rozmowy o jedzeniu bywają interesujące, lecz nie porywające. Choć Kręglicka to osoba sympatyczna, nie można jej uznać za zwierzę medialne. Brakuje jej werwy, która odwracałaby uwagę od niedoskonałej dykcji. Plusem są porady niespotykane w książkach kucharskich - Kręglicka uczy, np. jak określić miękkość befsztyku przy pomocy własnej... twarzy. więcej na: www.wprost.pl      Numer: 19/2009 (1374)

oprac.JC HappySenior.pl