czcionka normalna czcionka +1 czcionka +2
Dzisiaj jest wtorek, 19 luty   
Wyślij kwiaty Wyślij kwaity
><img src=

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu nagrobka 26/10/2017

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu nagrobka

Ceny nagrobków wahają się od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Pozostawienie mienia o tak dużej wartości bez opieki często spędza nam sen z powiek – zdarzenia losowe i akty wandalizmu, do których co roku dochodzi na polskich cmentarzach, mogą znacznie obciążyć domowy budżet. Większości z nich nie jesteśmy w stanie zapobiec, możemy jednak uchronić się przed ich konsekwencjami finansowymi. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych proponuje ochronę nagrobka jako dodatek do polisy mieszkaniowej.

 

– „Polak mądry po szkodzie – w tych kilku słowach możemy opisać podejście Polaków do ubezpieczania nagrobków. Nadal rzadko korzystamy z tej możliwości, uważając ją za zbyteczny wydatek. Warto jednak spojrzeć na tę opcję perspektywicznie, jak na zabezpieczenie mienia o dużej wartości – w końcu koszt nagrobka to czasami równowartość ceny samochodu. Tymczasem zagrożenia, z jakimi trzeba się liczyć w przypadku ochrony nagrobków, to nie tylko akty wandalizmu czy kradzieże. To również powódź, osunięcia ziemi czy nawałnice. Można się od tego ubezpieczyć – nawet na sumę 100 tys. zł.” – komentuje Maciej Kuczwalski, ekspert CUK Ubezpieczenia.

W przypadku polisy chroniącej nagrobek, ubezpieczyciel będzie ponosił odpowiedzialność za szkody wyrządzone w wyniku kradzieży czy wandalizmu. Ubezpieczenie chroni także od skutków pożaru, uderzenia pioruna czy katastrofy lotniczej. Polisa to także zabezpieczenie na wypadek powodzi, gradu, huraganu upadku drzew lub masztów czy huku ponaddźwiękowego, co jest szczególnie ważne w przypadku nekropolii położonych w bezpośrednim sąsiedztwie lotnisk. Ubezpieczyciel natomiast nie bierze na siebie odpowiedzialności za szkody powstałe wskutek zniszczenia lub uszkodzenia nagrobka w następstwie działań osób trzecich: zarządów cmentarzy, przedsiębiorstw pogrzebowych lub firm kamieniarskich. Należy jednak pamiętać, że zakres ubezpieczenia może być różny w poszczególnych towarzystwach.

 

Wysokość składki zależy od wybranego przez nas zakresu ubezpieczenia, a także od wartości i lokalizacji nagrobka oraz towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym kupujemy polisę. Aktualnie na rynku tego typu rozwiązania oferuje kilku ubezpieczycieli jako odrębny produkt ubezpieczeniowy lub opcję dodatkową, dodawaną najczęściej do ubezpieczenia nieruchomości. Koszt takiego rozszerzenia polisy mieszkaniowej, przy pomniku o wartości 4000 zł wynosi od 30 do 100 zł rocznie. Jest to niewielka kwota, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że naprawa ewentualnej szkody może nas kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Odszkodowanie, pomimo stosunkowo niskiej składki, zazwyczaj wystarcza na pokrycie kosztów naprawy czy renowacji nagrobka– mówi ekspert. Wysokość poniesionych strat jest ustalana przez ubezpieczyciela w oparciu o koszty odbudowy lub naprawy nagrobka, z uwzględnieniem rodzaju pomnika oraz zastosowanych materiałów. Należy pamiętać, że polisy nie obejmują zazwyczaj elementów dekoracyjnych takich jak misy, wazony, kwiaty czy inne elementy ozdobne – chyba, że są one przymocowane na stałe.

 

– „Ubezpieczenia nagrobków są najczęściej wybierane w dużych miastach. Koszty takiej polisy nie są obciążające, ale ich wysokość może być różna u poszczególnych ubezpieczycieli. Najczęściej stosowanym i jednocześnie najkorzystniejszym rozwiązaniem jest włączenie takiej ochrony do naszego ubezpieczenia nieruchomości. Warto zatem zapytać o to doradcę przy zakupie lub przedłużaniu polisy – dodaje Maciej Kuczwalski.

 

 

 

 

O FIRMIE

CUK Ubezpieczenia od 16 lat zajmuje się doradztwem w zakresie produktów ubezpieczeniowych. W swojej ofercie ma produkty ponad 30 wiodących towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce. Wieloletnie doświadczenie przekłada się na zaufanie klientów korzystających z usług CUK osobiście w ponad 240 placówkach, internetowo - przy pomocy kalkulatora OC i AC oraz telefonicznie. W 2017 roku CUK został wyróżniony Godłem Firmy Przyjaznej Klientowi, zajmując czołową pozycję wśród firm z branży sprzedaży usług finansowych. CUK jest liderem wśród multiagencji ubezpieczeniowych w Polsce i już od 16 lat skutecznie kreuje przyjazny dla klienta świat ubezpieczeń.

 

 

 

***